Jak poprawić jakość zdjęć na facebooku?

Jeśli nie mieszkasz w szałasie lub jaskini, masz ciepłą wodę, a do najbliższego monopolowego bliżej niż 5 minut piechotą, to najprawdopodobniej masz też internet i konto na facebooku. Jeśli przy okazji trudnisz się fotografią, to pewnie nawet masz własny fanpage. Niestety facebook to niewdzięczne narzędzie dla fotografów.

Jeśli publikujecie w nim swoje prace, to na pewno nie raz rzucaliście obelgi w kierunku monitora strasząc przy okazji kota/psa/chomika/żółwia z powodu jakości zdjęć na waszej ścianie.

W praktyce problem wygląda tak:

porównanie

Po lewej zdjęcie „popsute” przez FB, po prawej wrzucone poprawnie.

porównanie_l

Powiększenie 500%.

Dziś będzie krótko i treściwie. Oto szybki patent na przeskoczenie tego problemu. Wystarczy jakakolwiek wersja Photoshopa.

1. Otwieramy zdjęcie, które chcemy zamieścić i naciskamy skrót ctrl+alt+shift+s lub wchodzimy ręcznie w file->save for web.

2. W oknie, które zobaczymy zmieniamy ustawienia na takie jak na poniższym przykładzie.ustawienie

3. Zmieniamy też rozmiar zdjęcia, optymalna wielkość to dłuższy bok równy 960px.

4. Zatwierdzamy i wskazujemy miejsce zapisu zdjęcia.

UPDATE 10.11.2015! Facebook ograniczył wielkość plików PNG do 1MB. Powyżej tej wielkości zdjęcie drastycznie traci na jakości. Pilnujcie aby nie przekraczać tego rozmiaru i wszystko będzie jak należy. (Źródło: https://www.facebook.com/help/167931376599294)

To wszystko! Od dziś Wasze zdjęcia w końcu będą prezentowały się jak należy.

 • Łukasz Jurczyk

  Niejedną nockę spędziłem nad rozkminianiem pomniejszania zdjęć ale fb nigdy nie „oszukałem” – do dzisiaj. Dzięki! ;) jednak najprostsze sposoby najbardziej skuteczne.

 • http://www.malyobrazek.pl/ Maciej Perek

  Jakiś czas temu wyczytałem o skalowaniu zdjęć przez fb. Dopuszczalne rozmiary po dłuższym boku, których fb nie papra (tak bardzo), to 960px, 1024 i 2048. Oczywiście wrzucając to największe, fb i tak przeskaluje je do mniejszego (standardowy podgląd), ale osobiście nie mam potrzeby dzielenia się tak dużymi plikami. Zaciekawiło mnie zapisywanie do PNG, więc zrobiłem podobny test… i niewiele to daje. Kompresja jest na podobnym poziomie, ale co dziwne, z zapisanego png o wielkości 600kb zrobił zdjęcie objętościowo kilka kb mniejsze od tego z jpg, które zapisane ma 180kb.

  Mógłbyś jeszcze dorzucić porównanie zdjęcia poprawnie zapisanego i tego samego, przetrawionego algorytmami fb? U mnie mimo stosowania triku z rozdzielczością i zadawaniem większej kompresji przy zapisywaniu (zwykle daję 10/80%, bo 12/100% rzekomo nie zawiera więcej danych, poza samą wagą pliku… nawet dwukrotnie większą!), artefakty i tak biją po oczach.

  • http://www.ugryz-fotografie.pl/ Marcin Kontraktewicz

   Porównanie masz powyżej. To są screenshoty zdjęć wrzuconych na fb jako zwykły jpg i drugie zapisane powyższą metodą. Różnica jest kolosalna i widoczna na powiększeniu, które pokazuję.

   • http://www.malyobrazek.pl/ Maciej Perek

    Na tym prawym powiększeniu, właściwie nie widać działalności fb – to jest plik bezpośrednio po zapisaniu, czy ściągnięty z fb po poprawnym zapisie?

    • http://www.ugryz-fotografie.pl/ Marcin Kontraktewicz

     Wszystko co widać jest zrobione printscreenem z FB.

 • http://www.aseptyczny.pl/ aseptyczny

  gdzieś o tym czytałem, trzeba obadać :)

 • Kasia Dopierała

  Dzięki. Dla mnie człowieka nie ogarniętego bardzo to się przyda :)

 • Piotr Patan

  Dodam do tematu, pewnie się przyda.

 • eloszka

  Cześć. Dzięki za poradnik. Podałeś rozmiar 960 (przez FB uznawany za standard), ale czy moge wrzucać zdjęcia np: 912×340 pilnując wagi <1MB?

  • http://www.ugryz-fotografie.pl/ Marcin Kontraktewicz

   To już najlepiej jest sprawdzić samodzielnie. FB często zmienia zasady „gry”.

Subskrybuj bloga

Wprowadź swój email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Social
 • Instagram
 • Mail